WYJĄTKOWA OFERTA | CHUSTA 15% TANIEJ | FILTRY N99 JUŻ DOSTĘPNE

Koronawirus - Co warto wiedzieć o wirusie SARS-CoV-2 | COVID-19 | MAPA

Koronawirus - Jak się przed nim chronić
GETTY

Aktualizacja 10.03.2020

W grudniu 2019 roku na świecie pojawiły się pierwsze informacje o nowym, nieznanym dla ludzi zagrożeniu biologicznym. W prowincji Wuhan rozpoczęła się epidemia wirusa SARS-CoV-2 (wcześniej 2019-nCoV) określanego powszechnie jako koronawirus (nazwa pochodzi od grupy wirusów, z której się wywodzi), powodującego chorobę COVID-19. Obecnie wirus dotarł już do Polski i potwierdzono już 17 przypadków zarażenia.


Z dostępnych informacji wynika, że jest to najprawdopodobniej wirus pochodzący od zwierząt, który rozprzestrzenił się na ludzi wg władz Chin prawdopodobnie poprzez potrawy z węży i nietoperzy dostępnych na rynku w Wuhan, które mogą być nosicielami wirusa. Jednak twierdzenie, że targ owoców morza w Wuhan był źródłem koronawirusa podważyło czasopismo medyczne "The Lancet" na podstawie przypadków osób zarażonych, które nie miały styczności z tym miejscem.

Okres inkubacji

COVID-19, czyli choroba wywoływana przez koronawirusa jest formą zapalenia górnych dróg oddechowych. Okres inkubacji, czyli okres, od zachorowania do momentu pojawienia się pierwszych objawów – trwa od doby do dwóch tygodni. To sprawia, że w tym okresie nosiciel może nieświadomie zarażać innych. Początkowy brak objawów sprzyja mniejszej ostrożności i rozprzestrzenianiu się epidemii.

Pierwszy objawy i ich zaostrzenie

Na początku zakażenie koronawirusem bardzo przypomina zwykłą grypę. Zaczyna się od gorączki, kaszlu oraz zmęczenia. Przez około 7 dni choroba nie budzi szczególnego niepokoju. Potem jednak gwałtownie przyspiesza i w ciągu kilku dni dochodzi do ostrej niewydolności oddechowej. Chory musi być hospitalizowany, ma płytki oddech i wymaga wsparcia respiratora. Prześwietlenia klatki piersiowej wskazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Osoby o osłabionej odporności, posiadające problemy zdrowotne są obciążone niebezpiecznymi powikłaniami, które zagrażają życiu.

Drogi zarażenia

Z informacji podawanych przez media oraz służby sanitarne wynika, że do zarażenia może dojść poprzez kontakt koronawirusa z błoną śluzową dróg oddechowych oraz oczu. Wstępnie doniesienia podawały o przenoszeniu się wirusa tylko przez kontakt, jednak zostały podważone przez przypadki z Niemiec oraz Japonii, gdzie doszło do potwierdzonych przypadków zarażenia drogą kropelkową.

Jak dochodzi do zarażenia:

- dotykaniu oczu, nosa i ust rękami, które miały kontakt z zakażoną powierzchnią
- poprzez bezpośrednią ekspozycję na kichnięcie lub kaszlnięcie osoby zarażonej i dostanie się do dróg oddechowych i oczu
- drogą kropelkową, czyli kontakcie z wirusami roznoszonymi w powietrzu wydychanym przez osoby zarażone.

Rozprzestrzenianie się choroby

Epidemia szybko się rozwija już na całym świecie, nie tylko na terenie Chin. Na chwilę obecną zdiagnozowanych przypadków jest 114 578 jednak są to tylko oficjalnie potwierdzone przypadki. Dotąd zmarło 4 028 osób. Poza terytorium Chin potwierdzono przypadki koronawirusa w conajmniej 50 krajach, w tym w Niemczech, gdzie potwierdzono łącznie 1 225 zachorowań. We Włoszech zaledwie w ciągu kilku tygodni epidemia rozrosła się do 9 172 zachorować i 463 przypadków śmiertelnych. Ciągle potwierdzane są nowe ogniska choroby w Europie oraz na całym świecie. Szczególnie narażeni są podróżujący za granicę oraz osoby korzystające z połączeń lotniczych i kolejowych. W części przypadków COVID-19 może przybrać łagodną formę i zarażeni mogą rozprzestrzeniać chorobę, nie będąc tego świadomi. 

W dniu 4 marca potwierdzono oficjalnie pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Polsce. Poinformował o tym w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Na chwilę obecną w Polsce jest 17 potwierdzonych przypadków zarażenia, jednak ta liczba wzrasta z dnia na dzień.

Istotnym zagrożeniem podczas epidemii jest obciążenie służby zdrowia, która ze względu na ilość chorych może mieć problemy z diagnozowaniem przypadków zarażenia koronawirusa oraz leczeniem i hospitalizowaniem osób wymagających pomocy.

  Jak zmniejszyć ryzyko zarażenia:

  - myj ręce gorącą wodą z mydłem lub często używaj środków odkażających na bazie alkoholu
  - unikaj niepotrzebnych podróży i dużych skupisk ludzi - zachowaj co najmniej 1 metr odległości od siebie i każdego, kto kaszle lub kicha.
  - unikaj dotykania czegokolwiek w miejscach publicznych
  - unikaj dotykania twarzy w miejscach publicznych
  - używaj masek bądź chust dla ochrony dróg oddechowych
  - zostań w domu, jeśli źle się poczujesz. Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu, zwróć się o pomoc lekarską kontaktując się telefonicznie.
  - śledź bieżące wiadomości i doniesienia

  Każde osłonięcie twarzy poprzez używanie masek/chust ochronnych i osłonięcie twarzy będzie zmniejszało ekspozycję i ryzyko zarażenia się wirusem poprzez:

  - drogę kropelkową
  - bezpośrednią ekspozycję osób kichających i kaszlących,
  - zmniejszy pośrednie przenoszenie przez zanieczyszczone ręce. Istotne jest także osłanianie oczu, mycie rąk, unikanie dotykania twarzy w miejscach publicznych.

  Jednorazowe maseczki używane w szpitalach nie zapewniają właściwej ochrony, ponieważ nie przylegają szczelnie do twarzy. Dodatkowo ze względu na brak zaworów, nie odprowadzają wilgoci z wydychanego powietrza poza maskę co tworzy środowisko sprzyjające rozwijaniu się wirusów i bakterii.

   Stosowanie masek z filtrami o skuteczności na poziomie przynajmniej N95 stanowi podstawową barierę. Najlepszą ochronę zapewniają filtry N99, których struktura pozwala zatrzymać ciało wirusa przed dostaniem się do dróg oddechowych. 

   W naszej ofercie znajdują się Chusty filtrujące, które są stylową formą maski ochronnej łączącej stylowy wygląd z najwyższym stopieniem dopasowania i szczelności. Zastosowany system filtracji wyposażony w filtry N95 oraz N99 pozwolą zabezpieczyć się przed zanieczyszczeniami i zagrożeniami biologicznymi znajdującymi się w powietrzu. Dodatkowo wyposażone są w zawory wylotowe pozwalające odprowadzić wilgoć i dwutlenek węgla z wydychanego powietrza.

   Radzimy obserwować doniesienia medialne, unikać zbędnych podróży publicznymi środkami komunikacji (przede wszystkim zagranicznych), zachować wspomniane wcześniej środki ostrożności pomimo braku objawów i osób zarażonych w bliskim otoczeniu.

   Tutaj znajdziecie interaktywną mapę, pozwalająca na śledzenie zdiagnozowanych przypadków zakażenia wirusem.   Chusta / Maska Antysmogowa Lekko 2.0 Antracyt
   Filtr Wymienny do Chusty Lekko 2.0 N99

   Koronawirus - Jak się przed nim chronić