Moda

Jak uszyć maseczkę

Szycie własnej maseczki ochronnej w domu jest zdecydowanie łatwiejsze niż się wydaje! Nawet jeśli nie dysponujesz maszyną do szycia lub nie posiadasz umiejętności manualnych, to i tak możesz samodzielnie uszyć maseczkę ochronną. Aby Ci pomóc, przygotowaliśmy poradnik krok po kroku, dzięki któremu dowiesz się, jak uszyć trwały i skuteczny produkt do wielorazowego użytku. 

Szycie maseczki ochronnej krok po kroku – prosta instrukcja

Szycie maseczki ochronnej nie musi być skomplikowane ani czasochłonne. Posiadając odpowiedni materiał i narzędzia każdy może wykonać maseczkę bawełnianą wielorazowego użytku, która zapewni komfort i ochronę podczas codziennych zajęć. Przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie wyczyścić stanowisko pracy środkiem na bazie alkoholu, a także umyć i zdezynfekować ręce, aby uniknąć zanieczyszczenia materiału lub narzędzi. 

Czego potrzebujesz do uszycia maseczki ochronnej na twarz?

Potrzebne materiały to:

  • kawałek dowolnego materiału,
  • dwa kawałki gumki o odpowiedniej długości,
  • nożyczki i mydełko krawieckie,
  • maszyna do szycia lub igła z nitką.

Jak uszyć maseczkę ochronną bawełnianą krok po kroku? 

  1. Wytnij z przygotowanego materiału dwa prostokątne kawałki (około 17 cm x 20 cm).
  2. Przetnij jeden z nich wzdłuż na pół.
  3. Połóż połówki na nieprzeciętnym kawałku, tak aby boki by leżały na sobie równo i doszyj je po zewnętrznych stronach, na długim boku.
  4. Przerzuć teraz wszyte elementy na drugą stronę tworząc w ten sposób zakładki.
  5. Zwiń materiał po dwóch pozostałych, niezszytych stronach, przełóż gumki i zaszyj je.
  6. Na środku materiału zrób trzy wąskie zakładki i zszyj po bokach.
  7. Do kieszonki włóż kawałek fizeliny.

Możesz wykonać prostszą maseczkę ochronną, która będzie skuteczna przeciwko wirusom. Wystarczy, że z materiału odpowiedniej długości i szerokości uformujesz górę i dół składające się z podwiniętych krawędzi oraz przeszyjesz je. Następnie delikatnie naciągając materiał utworzysz tunele na gumki lub tasiemki, a w końcu wsuniesz do nich elementy odpowiednio dopasowane do grubości materiału. Gotowa maseczka powinna posiadać trzy marszczenia, aby zwiększyć efektywność ochrony i zabezpieczyć je dodatkowym szwem.

Sprawdź też: Najlepsze aplikacje do smogu

Jak zrobić maseczkę ochronną w domu?

Nie trzeba szyć maseczki ochronnej przeciwko wirusom. Jest wiele innych sposobów jej stworzenia. Przed użyciem każdego z nich zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie, np. poprzez spryskanie go preparatem antybakteryjnym lub po prostu zamoczenie w spirytusie i pozostawienie do całkowitego wyschnięcia. 

  1. Użyj starej, wypranej w temperaturze 60°C koszulki bawełnianej. Odcięty kawałek powinien mieć szerokość około 17-20 cm. Z tego paska materiału wytnij prostokąt o mniejszych wymiarach, tak aby nie przeciąć ani górnej, ani dolnej krawędzi. Następnie rozetnij paski po bokach – posłużą one jako element wiązania. Wycięty materiał powinien mieć regularny i estetyczny wygląd.
  2. Przygotuj bandanę z bawełny o długości około 40 cm i złóż ją na pół. Następnie zegnij brzegi tak, by wycięty filtr do kawy wsunąć do środka. Po obu stronach umieść gumki recepturki, aby chronić twarz przed zsuwaniem się bandany. Zagiętą część umieść blisko twarzy, a gumki przewiąż przez uszy – to pozwoli na lepsze utrzymanie jej na miejscu. Bandana pełni nie tylko funkcję ochronną, ale również dekoracyjną. Wykonana z miękkiego materiału bawełnianego jest miła w dotyku i można dopasować jej długość do potrzeb użytkownika.
  3. Pomysł na jednorazową maskę? Wytnij fragment bawełnianej koszulki o wymiarach około 20 cm. Następnie z worka do odkurzacza wyciągnij środkową warstwę materiału, tak zwaną włókninę i przytnij ją na rozmiar materiału bawełnianego. Na krawędziach obu elementów zrób kilka zagięć i mocuj je razem zszywaczem. Na końcu zamontuj gumki recepturki, którymi można regulować dopasowanie maski do twarzy. Zamiast tego możesz użyć kilku warstw mocnego papierowego ręcznika, postępując analogicznie jak opisano powyżej.

Materiały na maseczki ochronne i maski antywirusowe

Aby zapewnić optymalną ochronę przed wirusami, najlepiej używać tkanin bawełnianych o gęstym splocie. Warto wtedy wybrać materiał nowy i nieuczulający, jednak jeśli to konieczne można skorzystać z odzieży lub pościeli, które powinny być dokładnie wyprane w temperaturze min. 60 stopni. Taka procedura minimalizuje ryzyko rozprzestrzeniania się drobnoustrojów i stanowi dodatkowy element bezpieczeństwa.

Kupując tkaninę, warto postawić na certyfikowane produkty Oeko-Tex. Zostały one przebadane pod kątem obecności substancji szkodliwych, dzięki czemu są bezpieczne nawet dla alergików i małych dzieci. Można też wybrać materiał z zawartością antybakteryjnego srebra, które skutecznie chroni przed rozwojem mikrobów.

Czytaj też: Jak walczyć ze smogiem

Kim jestem?

Artykuły

Cześć! Jestem Maria Łuszczak i uwielbiam modę oraz zdrowy styl życia. Z pasją śledzę najnowsze trendy, ale zawsze staram się wybierać to, co wygodne i w moim stylu. Chętnie dzielę się poradami, jak połączyć modowe inspiracje z dbaniem o dobre samopoczucie i zdrowe nawyki na co dzień.