Zdrowie

Aplikacje smogowe

Smog jest powszechnie znanym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Przyczynia się do chorób  płuc, ale jest również odpowiedzialny za choroby serca, stany depresyjne i problemy ze skupieniem uwagi. Na szczęście istnieją aplikacje umożliwiające bieżący monitoring jakości powietrza w Twojej okolicy. Użytkownicy docenią również innowacyjne rozwiązania, takie jak ostrzegania smogowe i alarmy przekazujące informacje o miejscu kumulowania się środków szkodliwych. Sprawdź najlepsze aplikacje smogowe w naszym artykule!

Aplikacje smogowe – metoda na kontrolę jakości powietrza

Stan powietrza w Polsce jest niestety bardzo zły i wykazuje jeden z najwyższych poziomów zanieczyszczenia w Europie. Pyły unoszące się w powietrzu i gazy spalinowe mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie Polaków. Dlatego konieczne jest instalowanie aplikacji do monitorowania poziomu smogu. To przydatne narzędzie, które pozwala uchronić się przed negatywnymi skutkami zanieczyszczonego powietrza. Warto dodać, że większość aplikacji tego typu jest bezpłatna. Jednakże w nielicznych przypadkach mogą one posiadać reklamy, których można się pozbawić poprzez wykupienie płatnej wersji pro. Oznacza to, że każdy ma dostęp do informacji na temat stanu powietrza.

Czy warto pobrać aplikacje smogowe?

Aplikacje do sprawdzania jakości powietrza na bieżąco poinformują nas o stanie zanieczyszczenia w miejscu, w którym przebywamy. Możemy je ściągnąć na swoje telefony lub tablety, a dzięki temu skutecznie chronić swoje zdrowie. Większość tych aplikacji jest darmowa i nie wymaga dużo pamięci, co upraszcza proces instalacji. Kontrola jakości powietrza to ważny element dbania o siebie samego, więc warto sięgać po tego typu ułatwienia. Pozwala to utrzymać ryzyko związane ze złym stanem powietrza pod kontrolą i po prostu lepiej się czuć w swoim otoczeniu.

Najlepsze aplikacje smogowe

Poniżej znajdziesz zestawienie najpopularniejszych aplikacji do monitorowania jakości powietrza. Przeanalizowaliśmy zalety i wady każdego z nich, aby dać Ci możliwość podjęcia świadomej decyzji o instalacji tego rozwiązania. Zwróciliśmy uwagę na funkcjonalność, sprawdziliśmy interfejs użytkownika oraz wygląd, dzięki czemu stwierdzisz, która aplikacja Ci odpowiada i pomoże Ci lepiej kontrolować stan powietrza. 

Jeśli szukasz odpowiedniej aplikacji, powinieneś wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim:

  • jakość i czytelność interfejsu aplikacji,
  • częstotliwość aktualizacji danych,
  • dodatkowe funkcje takie jak widżet do łatwego dostępu do informacji czy możliwość zapisania ulubionych stacji pomiarowych,
  • opłaty za wersję bez reklam,
  • alerty informujące o przekroczeniu norm,
  • dostępne wersje językowe aplikacji.

Przed zainstalowaniem wybranej aplikacji, warto przejrzeć jej podgląd i recenzje innych użytkowników. Należy pamiętać, że większość aplikacji jest regularnie aktualizowana, dlatego opinie napisane kilka miesięcy temu mogą być już nieaktualne. Prezentowane propozycje ocenialiśmy na przełomie września i października 2022 roku, dzięki czemu możesz mieć pewność, że wszystkie programy są odpowiednio sprawdzone i dopasowane do Twoich potrzeb.

Aplikacja Kanarek

Kanarek to jedna z najbardziej kompleksowych aplikacji dostępnych w Polsce. Pozwala monitorować stan powietrza w określonym miejscu lub całym kraju, łącząc dane od Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Syngeos, SmogTok, perfect-Air oraz Look02. Aplikacja opiera się na Indeksie Jakości Powietrza, umożliwiającym godzinne pomiary – dzięki temu otrzymane informacje są znacznie dokładniejsze niż te, które opierają się na miesięcznych normach. Co więcej, Kanarek prezentuje je co godzinę.

Aplikacja Kanarek zapewnia użytkownikom automatyczne powiadamianie o przekroczeniu ustalonych progów dla pyłów PM2, PM10, dwutlenku węgla, dwutlenku azotu, tlenku węgla, benzenu i ozonu. Dzięki przejrzystej i intuicyjnej obsłudze aplikacja cieszy się dużym uznaniem użytkowników – średnia ocena w skali 0-5 wynosi 4,1 punktu. Co więcej aplikacja jest dostosowana do polskich realiów językowych.

Zalety:

  • możliwość porównywania kilku miejsc na jednym podglądzie,
  • przejrzystość i czytelność,
  • brak reklam,
  • alerty o przekroczeniu norm,
  • wskazówki i informacje o zanieczyszczeniach.

Aplikacja Airly

Aplikacja Airly zapewnia dostęp do aktualnych informacji o jakości powietrza w całej Polsce i nie tylko. Przez zapamiętywanie lokalizacji możesz łatwo uzyskać dane na temat poziomu zanieczyszczenia w interesujących Cię obszarach. Urządzenia wykorzystywane przez aplikację są regularnie kalibrowane, by zweryfikować poprawność danych. Dodatkowo, możesz skonfigurować alerty oraz sprawdzić prognozy jakości powietrza na następne 24 godziny. Aplikacja Airly zapewni Ci wygodny i szybki dostęp do aktualnych informacji o jakości powietrza w Twojej okolicy.

Airly to najczęściej wybierana aplikacja do sprawdzania jakości powietrza. Jest prosta w obsłudze, a dodatkowo nie zawiera żadnych reklam. Twórcy bardzo słuchają uwag i sugestii użytkowników, które pozwalają na ciągłe udoskonalanie produktu. Dzięki Airly można mierzyć poziom pyłu zawieszonego (PM1, PM2.5, PM10), NO2, O3, SO2 oraz CO2. Aplikacja dostarczana jest w języku polskim i cieszy się dużym zaufaniem użytkowników – ocena średnia dla tego narzędzia to 4,7!

Zalety:

  • intuicyjna obsługa i płynne działanie,
  • duża liczba stacji,
  • dodatkowe informacje o ciśnieniu, wilgotności, temperaturze i prędkości wiatru,
  • możliwość obserwowania ostatnich i przewidywanych zmian w przeciągu doby,
  • alerty o przekroczeniu norm.

Aplikacja IQAir AirVisual/Air Quality

IQAir AirVisual to międzynarodowa aplikacja, która może pomóc w zwalczaniu problemu smogu w ponad 10 000 miastach na całym świecie. Aplikacja wykorzystuje dane pozyskiwane z czujników jakości powietrza do monitorowania stężenia sześciu różnych parametrów – PM2,5, PM10, ozonu, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki i tlenku węgla. Użytkownicy mogą samodzielnie wybrać i sprawdzić stacje monitorujące jakość powietrza. Aby ułatwić zadanie, IQAir AirVisual oferuje także automatyczne wyszukiwanie najbliższych stacji jeśli udostępnimy mu dostęp do lokalizacji. Dzięki tej aplikacji można mierzyć również indeks jakości powietrza (AQI) oraz sprawdzić prognozy jakości powietrza.

Aplikacja IQAir AirVisual Air Quality zapewnia użytkownikom zaawansowane informacje dotyczące jakości powietrza na całym świecie. Umożliwia to sprawdzanie aktualnego poziomu zanieczyszczeń, rankingi najbardziej skażonych miast, statystyki dot. naszego narażenia oraz brak reklam. Aplikacja dostępna jest w języku polskim i cieszy się dużym uznaniem w oczach użytkowników – jej ogólna ocena to aż 4,8 na 5 możliwych. Dodatkowo, bardziej szczegółowe informacje na temat stanu powietrza na danym obszarze są czasami dostępne, co pozwala jeszcze lepiej zadbać o swoje zdrowie.

Zalety:

  • przejrzysty i czytelny interfejs,
  • brak reklam,
  • dostęp do danych aktualnych oraz historycznych,
  • rekomendacje zdrowotne dla osób z chorobami układu oddechowego,
  • prognoza pogody i stanu zanieczyszczenia powietrza na 7 dni.

Aplikacja Smog Polska

Aplikacja Smog Polska to niezwykle przyjazne narzędzie dla każdego, kto chce zadbać o własne bezpieczeństwo. Pozwala ona m.in. śledzić poziom stężenia zanieczyszczeń powietrza na terenie całej Polski i otrzymywać powiadomienia o sytuacji pogodowej. Program gromadzi dane ze wszystkich województw i tworzy przejrzyste mapy, na których można łatwo odnaleźć informacje dotyczące stopnia zanieczyszczenia oraz godzin możliwych do bezpiecznego spaceru. Dostosowano go również do potrzeb osób aktywnych fizycznie, umożliwiając ustalanie indywidualnych godzin powiadomień – np. tuż przed planowanym treningiem biegowym. Oprócz tego jest równie efektowny i estetyczny, choć jedynym minusem jest opłata za subskrypcję trybu premium – ale nawet ta nie jest wygórowana.

Aplikacja Smog Polska jest dostępna w języku polskim i pozwala użytkownikom Apple Watch na proste monitorowanie stanu powietrza. Ocena aplikacji, bazująca na opiniach użytkowników, wynosi 4,7/5. Obsługa aplikacji jest prosta i intuicyjna dzięki czemu każdy może łatwo kontrolować poziom smogu zarówno w swojej okolicy jak i wiadomości o stanie powietrza w całym kraju. Co ważniejsze, aplikacja opiera się na bazie danych GIOŚ oraz Miejskich Inspektoratów Ochrony Powietrza, co gwarantuje precyzyjne informacje.

Zalety:

  • prosty w obsłudze i przejrzysty interfejs,
  • informacje o poszczególnych zanieczyszczeniach,
  • ranking smogowy miejscowości w Polsce.

Czytaj też: Smog powietrza latem.

Aplikacja Smog Alert

Aplikacja Smog Alert daje użytkownikom dostęp do danych dot. zanieczyszczenia powietrza, jakie można znaleźć w większości polskich miast oraz w ponad 3000 miejscach na całym świecie. Wersja bezpłatna pozwala tylko i wyłącznie na odczytanie niewielkiej ilości stacjonarnych stacji, co może okazać się problematyczne. Dane te są prezentowane w postaci źródłowej, czyli bez jakiegokolwiek przetwarzania ze strony aplikacji. Oznacza to, że wszelkie informacje o jakości powietrza są odczytywane bezpośrednio ze stacji pomiarowych i nieulegają modyfikacji.

Aplikacja oferuje szeroki zakres przydatnych funkcji, wśród których znajdują się m.in. interesujący widget z powiadomieniami o stacjach poza najbliższą oraz wersja premium. Dzięki temu można uzyskać dostęp do dodatkowych możliwości, bez konieczności ponoszenia dużych kosztów finansowych. Aplikacja jest dostępna w języku polskim i cieszy się popularnością wśród użytkowników na całym świecie. Niestety, czasami potrafi się zawiesić, co negatywnie wpływa na jej opinię – obecnie plasuje się ona na 4,0 w skali ogólnego rankingu.

Zalety:

  • interfejs jest czytelny i przejrzysty,
  • okoliczne stacje pomiarowe wczytują się bardzo szybko,
  • istnieje możliwość zakupu wersji premium.

Po co śledzić poziom zanieczyszczenia powietrza?

Pomimo coraz bardziej zaawansowanych mechanizmów wspierających walkę ze smogiem, jest on nadal problemem dla wielu polskich miejscowości. Smog powstaje głównie z niskiej jakości paliw oraz emisji, a także czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia pochodzące z innych miast i regionów. Problem ten wymaga systematycznego monitorowania. Aplikacje do sprawdzania jakości powietrza pomagają w tym – pozwalają na śledzenie stanów powietrza i określanie poziomu zanieczyszczeń oraz informują użytkowników o konkretnych źródłach skażenia i szybkie reagowanie odpowiednim działaniem. Dzięki temu można uchronić ludzi przed skutkami degradacji powietrza, takimi jak choroby serca, astma i alergie. Co więcej, aplikacje te służą również do promowania rozwiązań proekologicznych poprzez edukację na temat negatywnych skutków zanieczyszczenia otoczenia. 

Polacy coraz bardziej zdają sobie sprawę ze stanu powietrza w naszym kraju. Co roku obserwujemy wzrost sprzedaży oczyszczaczy powietrza, co świadczy o tym, że Polacy dostrzegają niebezpieczeństwa związane z jego zanieczyszczeniem. Coraz częściej można spotkać ludzi chodzących w maskach antysmogowych, ponieważ starają się oni chronić swoje zdrowie i dbają o odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Jest to słuszne i ważne posunięcie, które ma na celu poprawienie jakości naszego powietrza.

Smog jest czynnikiem zanieczyszczenia powietrza, który ma destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie. Przedostaje się on do płuc i rozchodzi po całym organizmie, przyczyniając się do powstawania chorób układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego i nerwowego. Może również wpływać na zdolność koncentracji, a także hamować lub utrudniać rozwój intelektualny dzieci. Drobne cząsteczki pyłu zawieszonego są szczególnie niebezpieczne, gdyż potrafią przebijać barierę śluzu ochronnego pęcherzyków płucnych i dostać się do krwioobiegu, doprowadzając do uszkodzenia miąższu płucnego oraz nowotworów. Smog jest także czynnikiem ryzyka wystąpienia cięższych schorzeń układu sercowo-naczyniowego, takich jak zawał czy udar mózgu.

Aplikacje mobilne do kontrolowania jakości powietrza są dla nas cennym narzędziem. Dostępne za darmo i łatwe w obsłudze, pozwalają sprawdzić stan powietrza, aby móc się bezpiecznie wybrać na spacer lub wietrzyć mieszkanie. W ten sposób możemy chronić swoje zdrowie oraz otoczenie – np. unikając przebywania na zanieczyszczonych terenach czy unikając ryzykownych aktywności na świeżym powietrzu. Warto więc pobrać tego typu aplikację na swój smartfon, aby móc śledzić stan powietrza w czasie rzeczywistym – tym bardziej jeśli czujesz że twoje zdrowie ulega pogorszeniu.

Sprawdź też: Jak walczyć ze smogiem?

Kim jestem?

Artykuły

Cześć! Jestem Maria Łuszczak i uwielbiam modę oraz zdrowy styl życia. Z pasją śledzę najnowsze trendy, ale zawsze staram się wybierać to, co wygodne i w moim stylu. Chętnie dzielę się poradami, jak połączyć modowe inspiracje z dbaniem o dobre samopoczucie i zdrowe nawyki na co dzień.