Zdrowie

Maska antysmogowa – ranking

Smog to poważny problem dzisiejszych czasów. Jest szkodliwy dla wielu aspektów naszego zdrowia, dlatego warto się przed nim skutecznie chronić. Można w tym celu wykorzystać np. maski antysmogowe, które zablokują możliwość wdychania toksycznych substancji z powietrza. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jaką maskę warto wybrać!

Maski antysmogowe i przeciwpyłowe

Maseczki antysmogowe to jeden z najskuteczniejszych sposobów na ochronę przed zanieczyszczonym powietrzem. Pyły PM10 lub PM2,5 stanowią coraz poważniejszy problem w polskich miastach, co skłania kolejnych mieszkańców do zakupu maski przeciwpyłowej. Szczególne wyzwanie mają mieszkańcy Krakowa i Zakopanego, gdzie często poziom zanieczyszczenia przekracza dobowe normy. Maska antysmogowa może być używana nie tylko w okresie zimowym. Jej noszenie chroni nas także przed alergenami, bakteriami, dymem tytoniowym czy nieprzyjemnymi zapachami – dlatego też możemy ją stosować praktycznie przez cały rok.

Nasz ranking masek przeciwsmogowych

 1. Dragon Sport 2.
 2. Dragon Casual.
 3. Respro Cinqro.
 4. RZ Mask.
 5. Citymask NEO.

Test masek antysmogowych UOKIK

Okazuje się, że nawet produkty spełniające wymagane standardy jakości nie zawsze są skuteczne. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wynajął inspektorów do przeprowadzenia testu na 10 modelach masek antysmogowych dostępnych na rynku polskim. Test przeprowadził Centralny Instytut Ochrony Pracy w Łodzi, a wyniki okazały się nieco zaskakujące – dwa modele osiągnęły negatywne wyniki testu całkowitego przecieku wewnętrznego. Szczegółowe wyniki badań można znaleźć na oficjalnej stronie UOKiK. Urząd ostrzega przed kupowaniem produktów, które nie spełniają norm jakości.

Gdzie kupić maski antysmogowe?

Kupienie maski antysmogowej jest dzisiaj bardzo istotne, aby chronić się przed szkodliwymi czynnikami zawartymi w powietrzu. Aby ułatwić zakup odpowiedniego modelu, można skorzystać z porównywarek sklepów internetowych takich jak Ceneo. W ten sposób można dobrać maskę w przystępnej cenie oraz o odpowiednim rozmiarze i jakości. Alternatywnym źródłem zakupu maski antysmogowej są również serwisy aukcyjne, takie jak Aliexpress. W tym wypadku warto dobrze przeanalizować produkt, który ma się kupić, ponieważ kupując online nie ma się możliwości wypróbowania go „na żywo”. Pamiętaj jednak, że masz prawo do zwrotu produktu bez podawania przyczyn – co jest dodatkowym plusem.

Czytaj też: Najlepsze aplikacje do smogu.

Jaką wybrać maskę antysmogową?

Wybór właściwej maski przeciwsmogowej to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. Musimy dopasować ją tak, aby dokładnie przylegała do twarzy i była szczelna. Przed wyborem warto sprawdzić filtry oraz certyfikat jaki posiada dana maska, a także czy możliwa jest jego wymiana. W miejscach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, takich jak Kraków, musimy bardzo uważać na okresowe zmiany naszej maski i być pewnym, że spełnia ona najwyższe standardy bezpieczeństwa. Przede wszystkim ważne jest, aby była ona skuteczna i chroniła nas przed szkodliwymi pyłami.

Rodzaje filtrów

 • Filtr węglowy (F1) to skuteczny sposób ochrony przed alergenami, szkodliwym smogiem oraz wirusami chorób zakaźnych. Jego zaletą jest możliwość filtrowania aż 99,9% wszystkich pyłów o średnicy 0,1 mikrometra lub większych. Dzięki temu chronimy się przed PM10 i PM2,5 – czyli najbardziej szkodliwymi substancjami w powietrzu. Co ciekawe, badania dowodzą, że stosując maski z filtrem węglowym możemy obniżyć ryzyko zachorowania na grypę nawet o 80%. Aby skutecznie chronić się przed szkodliwymi czynnikami, trzeba pamiętać o regularnej wymianie filtra – zależnie od stopnia zanieczyszczenia powietrza co 50 godzin.
 • Filtr klasy HEPA (F2) to wytrzymała wersja wykonana ze szkła spiekanego, która skutecznie zatrzymuje cząstki o rozmiarach większych niż 0,3 µm. Jest to idealne rozwiązanie dla sportowców, ponieważ filtry HEPA przepuszczają o 40% więcej powietrza w porównaniu do filtrów węglowych. Skuteczność zatrzymywania pyłów P2,5 i P10 sięga 97%, a okres skutecznego działania może sięgać nawet 50 godzin. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest skuteczne usunięcie alergenów, grzybów i bakterii z naszej codzienności.
 • Filtr wymienny to doskonała opcja dla osób, które chcą ochronić się przed alergenami i pyłem. Połączenie filtrów klasy HEPA oraz węglowego (F3) blokuje aż 97% alergenów pyłu o wielkości 0,1 µm lub większych, a także chroni nas przed grypą i innymi wirusami. Ponadto jest on znacznie lepszy niż sam filtr węglowy, ponieważ pozwala przez nawet 40% więcej powietrza. Co więcej, usunie on nieprzyjemne zapachy spowodowane tlenkami siarki i azotu. Zaleca się wymiany tego typu filtra co 50 godzin lub częściej, jeśli powietrze jest bardzo zanieczyszczone. Jest to świetna opcja dla aktywnych osób takich jak biegacze czy rowerzyści, którzy potrzebują swobodnego oddychania podczas ćwiczeń.

Rodzaje certyfikatów

Kupując maskę antysmogową powinno się sprawdzić, jaki certyfikat posiada. Nie można ufać tylko informacjom dostępnym w sieci, bowiem w wielu przypadkach podawana jest tylko nazwa certyfikatu, bez uprzedniego określenia rodzaju filtra. Zaleca się dokładnie zapoznać się z rodzajami certyfikatów i ich zakresami ochrony, by mieć pewność, że maska będzie odpowiednio chroniła przed smogiem.

Certyfikaty w Unii Europejskiej

Norma europejska określa trzy klasy masek przeciwsmogowych, w zależności od poziomu ochrony jaką zapewniają. Przy jej określaniu bierze się pod uwagę trzy czynniki: ile zanieczyszczeń jest w stanie przeniknąć przez maskę, opór oddychania oraz jak szczelne są miejsca styku maski ze skórą twarzy. Wymienione aspekty decydują o tym, czy dana maska spełni swoje funkcje lub będzie tylko pozornie chronić nas przed smogiem.

 • FFP1 – skuteczność filtracji od 80% lotnych cząsteczek.
 • FFP2 – skuteczność filtracji od 94% lotnych cząsteczek.
 • FFP3 – skuteczność filtracji od 99% lotnych cząsteczek.

Certyfikaty w Stanach Zjednoczonych

W Stanach Zjednoczonych stosuje się odmienny system oznaczenia masek ochronnych. Opatentowany system literowy N wykorzystywany jest w maskach antysmogowych, a litera P pojawia się na etykietach przeciwpyłowych. Głównym organem zajmującym się przyznawaniem certyfikatów w USA jest National Institute of Occupational Safety and Health (NIOSH) – Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, który nadzoruje producentów, by spełniali oni określone normy i regulacje dotyczące tworzenia i testowania masek.

Oznaczenia literą N
 • N95 – zatrzymuje od 95% lotnych cząstek.
 • N99 – zatrzymuje od 99% lotnych cząstek (szkodliwych pyłów, spalin czy dymu tytoniowego).
 • N100 – zatrzymuje od 99,97% lotnych cząstek.
Oznaczenia literą P
 • P1 – zatrzymuje od 80% lotnych cząstek
 • P2 – zatrzymuje od 94% lotnych cząstek
 • P3 – zatrzymuje od 99,95% lotnych cząstek

Rodzaje masek antysmogowych

Na Polskim rynku można znaleźć szeroki wybór masek producentów, od najbardziej luksusowych i specjalistycznych, po te przeznaczone do codziennego użytku. Najpopularniejsze marki to Respro i Casual, choć na rynku dostępne są także modele od innych producentów. Wybierając maskę warto zwrócić uwagę na materiał wykonania, który powinien być wytrzymały i trwały oraz dopasowany do twarzy osoby noszącej. Maska powinna także charakteryzować się dobrą przepuszczalnością powietrza i jednocześnie skuteczną filtracją czasteczek zanieczyszczeń. W ofercie sklepów internetowych dostępne różne rodzaje masek.

 • Maseczki dla dorosłych, które oferują wysoką jakość, gdyż posiadają filtr HEPA i aktywny węgiel. Są również tak zaprojektowane, że zmuszają użytkownika do oddychania tylko przez usta, co pozwala na lepszą ochronę przed bakteriami i wirusami. Specjalny ucisk na nos sprawia, że są one idealne dla każdego, a ich trwałość gwarantuje długoletni użytek bez konieczności wymiany.
 • Maski dla dzieci – najczęściej wyprodukowane są z materiałów antyalergicznych i zapewniają skuteczną ochronę.
 • Maski sportowe są idealnym rozwiązaniem dla biegaczy i rowerzystów, ponieważ oferują one wyższy dopływ powietrza niż inne rodzaje masek przeciwsmogowych – nawet do 40% więcej. Wymienny filtr z węglem aktywnym oraz HEPA sprawiają, że maski dla osób aktywnych można używać wielokrotnie. Niestety, tego typu produkty należą do najdroższych na rynku, ale korzystanie z nich zapewnia skuteczną ochronę i pozwala na udany trening bez obaw o negatywny wpływ smogu.
 • Maski antysmogowe jednorazowego użytku są idealnym rozwiązaniem dla osób, które stale narażone są na zanieczyszczone powietrze. Mogą one skutecznie chronić przed pyłami, smogiem i innymi szkodliwymi substancjami w powietrzu. Te maski mają tendencję do utraty swojej skuteczności po okresie od 4 do 7 dni użytkowania. Gdy z zewnętrznej strony maski staje się szara, oznacza to, że traci ona swoje właściwości i należy ją wyrzucić.
Kim jestem?

Artykuły

Cześć! Jestem Maria Łuszczak i uwielbiam modę oraz zdrowy styl życia. Z pasją śledzę najnowsze trendy, ale zawsze staram się wybierać to, co wygodne i w moim stylu. Chętnie dzielę się poradami, jak połączyć modowe inspiracje z dbaniem o dobre samopoczucie i zdrowe nawyki na co dzień.