Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce 

1 min czytania

najbardziej zanieczyszczone miasta w polsce

Polska jest bardzo zanieczyszczonym krajem, a na jej terenie istnieje wiele miejscowości o bardzo słabej jakości powietrza. Co roku w rankingach pojawia się kilka miast, w których poziom zanieczyszczenia przekracza normy ustalone przez Unię Europejską nawet o 1500%. Niestety, najgorzej pod tym względem prezentują się także popularne i lubiane miejsca uzdrowiskowe. Sprawdź ranking najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce!

Sprawdź też: Jak walczyć ze smogiem?

Smogowy ranking Polski

Ogłoszony przez Polski Alarm Smogowy ranking najbardziej zanieczyszczonych miast w 2021 roku opiera się na danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Ustala on poziomy zanieczyszczenia trzech substancji, takich jak pył PM10, benzo[a]piren oraz liczbę dni o szczególnie wysokim stężeniu powietrza. Ranking uwzględnia również stopień w jakim wartości tego typu substancji przekraczają dopuszczalne normy. Poprzez lepsze poznawanie lokalnych trendów, Polski Alarm Smogowy chce informować i ostrzegać społeczeństwo przed skutkami długotrwałego oddychania skażonym powietrzem.

Miasto o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu

Nowa Ruda jest najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce. To dolnośląskie miasto ustanowiło nowy rekord smogu, osiągając wyniki najwyższe w trzech kategoriach: stężenie pyłów PM2,5 oraz benzo(a)pirenu i stężenia dwutlenku azotu. Inne miasta z regionu z liczbami zbliżonymi do Nowej Rudy to Nowy Targ i Sucha Beskidzka (województwo małopolskie), Pszczyna i Wodzisław Śląski (województwo śląskie).

Trzy uzdrowiska z niechlubnym rekordem

Najnowsze raporty dotyczące smogu w Polsce pokazują, że aż trzy uzdrowiska mają najgorsze wyniki – Rabka Zdrój (województwo małopolskie), Szczawno-Zdrój (województwo dolnośląskie) i Goczałkowice-Zdrój (województwo śląskie). Poziom benzo(a)pirenu, który jest szczególnie szkodliwy dla zdrowia człowieka, był tam nawet 800% większy niż dopuszczalne normy. Jest to niepokojący sygnał, ponieważ ludzie odwiedzający uzdrowiska powinni mieć zapewniony zdecydowanie lepszy poziom powietrza. Przekroczenia norm jakościowej dotykają również innych miast w całej Polsce.

Normy przekroczone o 1500%

Na liście najbardziej zanieczyszczonych miejsc, oprócz małych i średnich miast oraz kilku wsi, brakuje dużych aglomeracji. Jakość powietrza w miejscowościach obecnych w rankingu okazywała się tak słaba, że przez dwa do trzech miesięcy w roku nie nadawała się ona do oddychania. Poziom benzo[a]pirenu był bardzo wysoki – aż 700-1500% ponad dopuszczalną normę! Wszystko to sprawiło, że te obszary stały się smogowymi rekordzistami.

Kraków poza smogowym podium

Kraków w minionych latach plasował się wysoko w rankingu miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Jednak od kiedy miasto podjęło działania mające na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji, poprawiła się jego sytuacja. Uchwała antysmogowa, weszła w życie 1 września 2019 roku i zakazała użytkowania drewna do celów grzewczych, okazała się skuteczną metodą walki ze smogiem. Efektem tego był spadek stężenia pyłu i benzo[a]pirenu aż o 45%, co skutecznie poprawiło jakość powietrza w Krakowie.

Czytaj też: Smog typu Los Angeles.

Jak uszyć torebkę?

lekkowear
6 min czytania

Aplikacje smogowe 

lekkowear
7 min czytania