Zdrowie

Najbardziej zanieczyszczone miasta na świecie

Według rankingu Major Cities Ranking opublikowanego w lutym przez szwajcarską firmę IQAir, Kraków znalazł się na czwartym miejscu wśród 101 miast z całego świata pod względem zanieczyszczenia powietrza. Oznacza to, że jakość powietrza w stolicy Małopolski jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Jakie jeszcze miasta znajdują się w tym rankingu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Ranking najbardziej zanieczyszczonych miast

Według rankingu, utworzonego z danych ze stacji pomiarowych oraz systemów firmy IQAir, najszkodliwszymi dla człowieka zanieczyszczeniami powietrza są pyły zawieszone o średnicy nie większej niż 2,5 μm (PM2,5), co potwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Wyniki w rankingu są na bieżąco aktualizowane i wyrażane w liczbie US AQI (amerykański indeks jakości powietrza). Według tego wskaźnika, stan powietrza mieszczący się między 151 a 200 uznawany jest za „niezdrowy”, a w zestawieniu na pierwszych miejscach znajdują się miasta, które właśnie nim się charakteryzują.

Sprawdź też: Jak walczyć ze smogiem.

Czołówka rankingu z polskim akcentem

Miasto Lahore w Pakistanie, które zajmuje pierwsze miejsce w rankingu, charakteryzuje się najwyższym poziomem zanieczyszczenia z wynikiem 185. Tuż za nim plasuje się Ad-Daucha – stolicy Kataru, gdzie poziom zanieczyszczenia wynosi 183 i Akra –stolica Ghany, gdzie odnotowano 166 punktów. Zanieczyszczenie powietrza w tych miastach jest bardzo alarmujące i stanowi duże zagrożenie dla populacji.

Na czwartej pozycji w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata znajduje się Kraków. To pierwsze polskie miasto, które zostało uwzględnione na liście, a notowany wynik dla tego miasta to 165. Za Krakowem umieszczono Kabul – stolicę Afganistanu, która osiągnęła wynik 162. Na następnym miejscu zostało sklasyfikowane Santiago de Chile, gdzie odnotowano taką samą wartość jak w Kabulu. 

Siódme i ósme miejsce przypadło dwóm chińskim miastom – Chongqing oraz Hangzhou, odpowiednio z notą 161 oraz 157. Kolejne miejsce w top10 po Pradze, stolicy Czech, która uzyskała także 157 punktów, zajmuje Mumbai w Indiach – nota 156. 

Zanieczyszczenie powietrza w miastach na świecie

Ranking najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie zawiera jeszcze dwa inne polskie miasta. Wrocław został sklasyfikowany na pozycji 33, a Warszawa o jedno miejsce niżej. Poziom zanieczyszczenia powietrza w obu miastach określono jako „umiarkowane” (93 w skali AQI USA), co oznacza wartość w przedziale 51-100.

Czytaj też: Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce

Kim jestem?

Artykuły

Cześć! Jestem Maria Łuszczak i uwielbiam modę oraz zdrowy styl życia. Z pasją śledzę najnowsze trendy, ale zawsze staram się wybierać to, co wygodne i w moim stylu. Chętnie dzielę się poradami, jak połączyć modowe inspiracje z dbaniem o dobre samopoczucie i zdrowe nawyki na co dzień.