Zdrowie

Szalik antysmogowy – czy warto?

Smog to obecnie jedno z poważnych utrudnień dla osób żyjących w wielu dużych miastach w Polsce i na świecie. Długotrwałe wystawienie na jego działanie może prowadzić do nieprzyjemnych dla zdrowia skutków, dlatego warto się przed nim chronić. Jednym ze sposobów jest szalik antysmogowy. Czy warto go kupić – tego dowiesz się z naszego artykułu.

Jak działa szalik antysmogowy?

Szaliki antysmogowe wytwarzane są z opatentowanego materiału, który skutecznie blokuje szkodliwe dla zdrowia cząsteczki. Zastosowanie recyklingu pozwala na jeszcze lepsze chronienie przed alergenami, pyłami, spalinami i bakteriami unoszącymi się w powietrzu. Materiał ten tworzy barierę filtrującą, która skutecznie neutralizuje groźne dla zdrowia substancje takie jak PM10+ (pyłki, pleśń i kurz), PM2.5+ (smog i bakterie) i PM0.1+ (wirusy). Szaliki takie zapewniają ochronę nie tylko przed infekcjami grypowymi i przeziębieniem, ale także innymi problemami związanymi ze stanem powietrza – chorobami płuc, astmą i alergiami.

Badania laboratoryjne udowodniły, że szaliki antysmogowe Bioscarf są skuteczniejsze od większości popularnych masek dostępnych na rynku. Zostały one poddane najbardziej restrykcyjnym testom, stosowanym przez amerykański rząd, dzięki którym ich wydajność filtracji wyniosła 99.75%, co jest średnią wartością w stosunku do innych produktów. Te testy zostały przeprowadzone przez ośrodek akredytowany przez FDA (Amerykańską Agencję Żywności i Leków), Nelson Labs.

Sprawdź też: Najlepsze aplikacje do smogu.

Szale są często uważane za lepszy wybór niż maseczki, ponieważ nie trzeba wymieniać w nich wkładów. W związku z tym, ważne jest, aby dokładnie przestrzegać instrukcji umieszczonych na etykiecie: ręcznie, delikatnie prać, po czym dosuszyć. Szal może służyć aż do 2 lat w zależności od stopnia eksploatacji. Po 6-8 praniach osłabia się skuteczność filtra i materiał zaczyna niszczeć, dlatego zaleca się regularne czyszczenie.

Niektóre z parametrów szalika antysmogowego

Podczas zakupu szalika warto wziąć pod uwagę materiał wykonania. Może być to bawełna – flanela, która jest miękka i ciepła w dotyku. Dodatkowo należy przyjrzeć się mocowaniu – np. regulowane gumki, które sprawiają, że szalik można dopasować do twarzy bez problemu. Zwykle szaliki dostępne są trzech rozmiarach (również dla dzieci).

Warto postawić na produkt polski i sprawdzić czas użytkowania filtra (np. 6-10 godzin) oraz to, czy jest on wymienny i jakiej filtry do niego pasują. Szalik powinien posiadać certyfikat N99 oraz przejść testy (np. w Nelson Laboratories w Stanach Zjednoczonych).

Kim jestem?

Artykuły

Cześć! Jestem Maria Łuszczak i uwielbiam modę oraz zdrowy styl życia. Z pasją śledzę najnowsze trendy, ale zawsze staram się wybierać to, co wygodne i w moim stylu. Chętnie dzielę się poradami, jak połączyć modowe inspiracje z dbaniem o dobre samopoczucie i zdrowe nawyki na co dzień.