Zdrowie

Smog typu Los Angeles i smog typu londyńskiego

Smog londyński i smog typu Los Angeles są dwa typy zanieczyszczeń powietrza, które mają szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. Oba te typy smogu są bardzo szkodliwe dla ludzi, a ekspozycja na nie może prowadzić do astmy, bólów głowy oraz innych problemów oddechowych. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat tych rodzajów smogu!

Smog kwaśny, czyli smog typu londyńskiego

Smog kwaśny, czyli smog typu londyńskiego, występuje w warunkach wysokiej wilgotności powietrza przy wysokim stężeniu zanieczyszczeń. Jednak nawet przy umiarkowanym zanieczyszczeniu powietrza może on wywołać silne skutki. Kwaśny smog stanowi zagrożenie dla starszych budynków i maszyn, ponieważ składający się głównie z tlenku węgla (IV) oraz dwutlenku siarki (SO2) może uszkodzić tynki. Dodatkowo na jego skład wpływ mają tlenki azotu, sadza i trudno opadające pyły. Może to doprowadzić do mechanicznego odłupywania się elementów architektury bardzo cennych dla naszej historii.

Sprawdź też: Jak walczyć ze smogiem

Historia zabójczego kwaśnego smogu Londynie

Smog kwaśny, który często określany jako smog typu londyńskiego, już od połowy XIX wieku stanowił problem dla wielu miast. Najbardziej znaczącym incydentem była sytuacja z 1952 roku, gdy smog podbił stolicę Wielkiej Brytanii. Jego skutki były tak destruktywne, że doszło do masowych zgonów – przez kilka dni 4 tysiące osób straciło życie. Smog londyński powstaje w wyniku połączenia się szeregu substancji chemicznych – od dwutlenku siarki po różnego rodzaju pyły i opary. Kropelki kwasu siarkowego unoszące się w powietrzu tworzą mgłę, która może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Zazwyczaj obecność smogu typu londyńskiego jest rzadko spotykana, jednak czasami dopuszczalna norma dwutlenku siarki może ulec przekroczeniu. Wtedy warto przygotować się na ewentualne skutki uboczne tego typu zanieczyszczeń atmosferycznych.

Może Cię zainteresować: Najlepsze aplikacje do smogu.

Smog fotochemiczny, czyli smog typu Los Angeles

Smog fotochemiczny jest często określany jako smog typu los angeles. Powstaje w suche i gorące dni, kiedy poziom emisji spalin pojazdów ulicznych jest zbyt wysoki. W czasie procesów tego rodzaju smogu do atmosfery zostaje dodane dużo tlenków azotu, a także węglowodorów oraz pozostałości spalin samochodowych. Te ostatnie mogą ulegać fotochemicznej przeróbce, co powoduje powstanie niestabilnego mieszaniny chemicznej. Smog fotochemiczny często spotykany jest w strefach subtropikalnych i może stanowić poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz zdrowia każdego człowieka. Dlatego też warto pamiętać o racjonalnym gospodarowaniu energii i monitorować poziomy emisji spalin do atmosfery.

Sprawdź także: Jakie maseczki na koronawirusa?

Skład smogu fotochemicznego

Smog fotochemiczny jest produktem reakcji chemicznych zachodzących w wyniku łączenia się tlenków węgla, tlenków azotu i węglowodorów. Właściwości tego rodzaju smogu są odmienne od charakterystyki smogu kwaśnego, ponieważ kluczowym elementem jest tutaj ditlenek azotu (NO2). Po odszczepieniu się atomy tlenu podatne na promieniowanie słoneczne, powstaje brązowa chmura – typowa dla miasta Los Angeles. Reagując z węglowodorami tworzy się mieszanka gazów i aerozoli składająca się przede wszystkim z niebezpiecznego ozonu oraz aldehydów i azotanów nadtlenku acetylu.

Skąd się bierze smog fotochemiczny?

Smog fotochemiczny jest często obserwowany w dużych miastach, szczególnie latem. Jego powstawanie jest głównie związane z motoryzacją, co skutkuje wysokim poziomem wydzielanych spalin i chmurami zanieczyszczeń. Skutki dla ludzi są najbardziej dotkliwe: od bólu głowy i podrażnienia oczu, przez obumieranie roślin, aż po alergie na smog. Najbardziej narażone na tego rodzaju skutki są dzieci, seniorzy oraz osoby chorujące na układ oddechowy. Zanieczyszczenia powietrza wpływają także na stan środowiska naturalnego: można zauważyć zmienione zachowania kwitnących roślin i obumieranie różnych gatunków. Wobec tego ważna jest edukacja społeczna oraz wdrożenie polityk mających na celu redukcję poziomu smogu.

Kim jestem?

Artykuły

Cześć! Jestem Maria Łuszczak i uwielbiam modę oraz zdrowy styl życia. Z pasją śledzę najnowsze trendy, ale zawsze staram się wybierać to, co wygodne i w moim stylu. Chętnie dzielę się poradami, jak połączyć modowe inspiracje z dbaniem o dobre samopoczucie i zdrowe nawyki na co dzień.