Torba typu „tote bag” jest niewątpliwie jednym z najczęściej spotykanych i wszechstronnych modeli. Charakteryzuje się prostotą wykonania i niezwykłą funkcjonalnością. Idealna na codzienne zakupy czy wypoczynek na plaży w słoneczne dni. Kiedy uszyta z kolorów o stonowanej palety, doskonale komponuje się z eleganckimi outfitami. Przeczytaj nasz artykuł, w którym krok po kroku pokażemy Ci jak uszyć torbę i podpowiemy, jakich elementów do tego potrzeba.
Materiały potrzebne do uszycia torebki
Potrzebne komponenty to:
- zewnętrzny materiał A, na przykład wodoodporne płótno poliestrowe,
- zewnętrzny materiał B, na przykład skóra ekologiczna (ze względu na technikę szycia uchwytów, wybierz materiał, który nie będzie się strzępił – zamiast skóry ekologicznej może to być na przykład sztuczny zamsz alcantara)
- do podszewki – np. bawełniany materiał, ale na rynku dostępne są różne inne, interesujące materiały odpowiednie na podszewki,
- zamek błyskawiczny o długości około 40 cm i szerokości 5 mm.
Aby usztywnić torbę, użyj:
- włókniny wigofil o gramaturze 150 g/m2,
- flizeliny.
Chciałem ograniczyć liczbę użytych wkładów usztywniających w tym poradniku, ale możesz usztywnić torbę według własnych upodobań.
Wycinanie elementów
Wytnij z materiału zewnętrznego A (poliester):
- 2 x element numer 1 – przód i tył torebki
- 2 x element numer 3 – listwa zamka
- 1 x element numer 4 – prostokąt wykańczający końcówkę zamka
- 2 x element numer 6 – obłożenie góry torebki
Wytnij z materiału zewnętrznego B (ekoskóra):
- 1 x element numer 2 ze złożonego materiału – dół i dno torebki
- 2 x element numer 7 – rączki torebki
- 2 x element numer 7 złożony (złóż wykrój wg oznaczonej linii złożenia i wytnij skrócony pasek) – rączki torebki
Wytnij z podszewki:
- 2 x element numer 3 – listwa zamka
- 1 x element numer 5 ze złożonego materiału – podszewka
Usztywnianie elementów
Wytnij z flizeliny:
- 2 x element numer 3 – naklej flizelinę na lewej stronie elementów numer 3 wyciętych z podszewki,
- 2 x element numer 6 – naklej flizelinę na lewej stronie elementów numer 6.
Pamiętaj o kierunku, w którym będą przyszywane szwy łączące górę i dół torebki. W tym przewodniku przyjęliśmy, że będą one kierowane ku dołowi, co sprawi, że ekoskóra będzie wyglądać jakby była nałożona na tkaninę poliestrową. Jeśli jednak preferujesz odwrotny układ, obetnij dolne marginesy na szwach z elementów #1, a zostaw je na elemencie #2.
Może wystąpić problem z przyszywaniem wigofilu. Rozważ zmniejszenie nacisku stopki podczas szycia. Zadbaj również o jak najszerszą, płaską przestrzeń obok maszyny – unikaj szycia na wolnym ramieniu.
Wytnij z wigofilu:
- 2 x element numer 3 – to usztywnienie zostanie wykorzystane później, w trakcie szycia.
- 2 x element numer 1 – wigofil doszyj na lewej stronie (szyjąc w obrębie dodatków na szwy) do elementów numer 1 wyciętych z materiału zewnętrznego. Możesz wyciąć w dolnych rogach małe kwadraty (ok 1,2 x 1,2 cm) – w tym miejscu wypadnie dużo warstw do przeszycia, więc nie ma potrzeby dodatkowo ich pogrubiać.
- 1 x element numer 2 na złożeniu (możesz wyciąć wg już wyciętego elementu ekoskóry). Przytnij wigofil 1,2 cm od góry i dołu (zapasy na szwy + dodatkowe 2 mm). Możesz wyciąć małe kwadraty w oznaczonych na rysunku obok rogach w celu optymalizacji grubości/ilości warstw. Wigofil doszyj na lewej stronie ekoskóry (element 2), szyjąc tylko w miejscach, gdzie wigofil nachodzi na dodatki na szwy.
Szycie torebki z zamkiem krok po kroku
Szycie panelu z zamkiem
Do uszycia panelu z zamkiem będzie potrzebne wykorzystanie wszystkich elementów #3, elementu #4 oraz zamka.
Po zszyciu listwy, powinna ona być wzmocniona za pomocą wigofilu. Poprzednio wycięte fragmenty wigofilu powinny być dopasowane tak, aby pasowały do wnętrza uszytego panelu (powinny być umieszczone za linią stębnów na panelu). Wigofil powinien być umieszczony pomiędzy obiema połówkami listwy, starannie przesuwając go pod zapasy na szwach.
Przeszyć wszystkie warstwy wzdłuż niezabezpieczonych krawędzi, szyjąc w obszarze dodatków na szwy. Jeżeli jest to konieczne, można przyciąć wystający wigofil do krawędzi materiału.
Szycie podszewki i wszywanie panelu z zamkiem
- Przygotuj komponent podszewki #5, wierzchnią warstwę (elementy #6) i taśmę z zamkiem. Zgiń taśmę na pół (na szerokość), aby zlokalizować jej środek i oznacz go na obydwu stronach taśmy. Połóż taśmę z tyłu na prawą stronę podszewki (element #5), dopasuj taśmę do góry i łącz środkowe znaczniki na obu elementach. Na wierzchu połóż jeden element wierzchniej warstwy – ułóż go prawą stroną do prawej strony podszewki, dopasowując go do górnej części podszewki i boków. Zaszyj i przeszyj wszystkie warstwy wzdłuż górnej krawędzi.
- Prasuj dodatek na szwy w dół (w stronę podszewki) i przeszyj (stębnuj) podszewkę, szyjąc około 6 mm od wcześniej wykonanego szwu.
- Niektórzy wolą stębnować wierzchnią warstwę (i prasować szwy do góry), ale w ten sposób wszyta taśma będzie składać się do wnętrza torby, co moim zdaniem jest nieco mniej praktyczne. Jeżeli jednak wolisz to zrobić w ten sposób, nic nie stoi na przeszkodzie.
- W ten sam sposób wszyj drugą stronę taśmy. Połóż drugą połówkę taśmy z tyłu na przeciwległej stronie podszewki, dopasowując taśmę do góry i do środka. Rozepnij zamek, aby łatwiej było Ci układać elementy. Przykryj taśmę wierzchnią warstwą i przeszyj wzdłuż górnej krawędzi. Prasuj dodatek na szwy w dół i przeszyj podszewkę, szyjąc około 6 mm od wcześniej wykonanego szwu.
- Po tym etapie twoja podszewka powinna mieć wykończoną górną część, ale niezaszyte boki i dół.
- Złóż podszewkę na pół (z zamkiem w środku) i przeszyj boki podszewki, pozostawiając na jednym z boków większy otwór na odwrócenie torebki. Prasuj dodatek na szwy.
- Złóż dolne rogi podszewki, tak aby szew boczny spotkał się ze środkiem dna. Przeszyj rogi, a następnie prasuj dodatek na szwy w stronę boku podszewki.
- Nie obcinaj zapasów na szwy w rogach! Ta technika ma zastosowanie tylko tam, gdzie dodatki na szwy nie mieszczą się wewnątrz zszywanego przedmiotu i powodują zgrubienie. W przypadku takiego dna, obcięcie rogów nie poprawi wyglądu torebki, ale tylko osłabi jej konstrukcję.
Szycie rączek z ekoskóry
- Przygotuj elementy numer 7, które stanowią rączki. Proces szycia rączek podzielony jest na dwie fazy, lecz obie strony można zaszyć jednocześnie. Aby ułatwić proces, narysuj linię środkową na paskach (od strony lewej), co ułatwi składanie ich boków.
- Połącz długie i krótkie elementy w pary. Skieruj jedną krawędź obu elementów pary do środka (w stronę lewej strony materiału) i złoż je razem, łącząc lewe strony. Krótki pasek powinien być centralnie umieszczony na długim pasku – to znaczy, powinien być oddalony o około 4 cm od obu końców. Przeszyj złożone boki pasków, prowadząc szew blisko krawędzi. Zacznij i zakończ szew 2 cm od końców krótkiego paska, pozostawiając długie nici, aby zawiązać supełki na końcu rączki (tam, gdzie jest krótki pasek).
- Następnie, zawiń drugi bok rączek do środka, tak aby krawędzie pasków były zgodne z wcześniej złożonymi brzegami. Przeszyj rączki w ten sam sposób jak poprzednio. Zabezpiecz szwy wiążąc supełki.
Zszywanie wierzchniej warstwy i doszywanie rączek
- Zacznij od przygotowania poszczególnych elementów torebki. Zszyj przód i tył z dolną częścią, łącząc je prawymi stronami do siebie, umieszczając wigofil pod materiałem. Następnie, doszyj dno torebki, obserwując margines szwu około 6 mm od krawędzi.
- Rączki torebki należy umieścić na przodzie i na tyle, około 7 cm od środka. Końcówki rączek powinny być 10 cm od górnej krawędzi. Naszywanie rączki zaczynamy od krótszego paska. Nitki pozostawiamy dłuższe, aby móc je później związać na lewej stronie.
- Torebkę składamy prawą stroną do wewnątrz i przeszywamy boki torebki. Upewnij się, że szwy łączące przód/tył z dolną są starannie zszyte.
- Aby zagwarantować, że dodatki na szwy są odpowiednio spłaszczone, można użyć kilka technik:
- Przycięcie wigofilu i delikatne przeprasowanie dodatków na szwy, jeśli wigofil ma gramaturę poniżej 150, to nie zaleca się tej metody, ponieważ wigofil może się stopić.
- Użyj kleju do tkanin lub kleju szewskiego do przyklejenia dodatków na szwy.
- Przeszyj boki torebki wraz z dodatkami na szwy.
- Ręcznie przyszyj dodatki na szwy w kilku miejscach do wigofilu.
- Złóż dolne rogi wierzchniej warstwy i przeszyj. Upewnij się, że są złożone w taki sam sposób jak w podszewce – boczne szwy powinny spotkać się ze środkiem dna.
Doszywanie podszewki do torebki
- Umieść zewnętrzną warstwę wewnątrz podszewki (lub na odwrót, zależnie od Twojego komfortu) z prawymi stronami skierowanymi do siebie. Połącz szwy boczne obu elementów oraz nacięcia, a następnie zaciskaj kolejne sekcje. Następnie przeszyć całą torbę dookoła.
- Przygotuj akcesoria do szycia, a potem przekręć torbę na odpowiednią stronę przez otwór w podszewce.
- Rozłóż podszewkę wewnątrz torby i utwórz szew wokół górnej krawędzi, utrzymując odległość około 6 mm. Przed przystąpieniem do tego kroku, dokładnie zlokalizuj granicę między zewnętrzną warstwą a wykończeniem. Bądź ostrożny, aby nie przeszyć uchwytów podczas tworzenia szwu.
- Ostatnim krokiem jest zamknięcie otworu w podszewce. Można to zrobić za pomocą ukrytego ściegu ręcznego lub na maszynie.
Oto sposób, dzięki któremu możesz stworzyć zarówno torebki skórzane, jak i klasyczne torby materiałowe. Skorzystaj z naszego poradnika i stwórz swoje oryginalne dodatki.