Najlepsze aplikacje do smogu
16.jpg

Najlepsze aplikacje do smogu

Przetestowaliśmy i porównaliśmy w poniższym artykule 5 aplikacji służących do pomiarów smogowych. Każda z tych aplikacji posiada inne funkcje, ale założenie jest takie samo - pomiar i przedstawienie wyników dla najgroźniejszych dla zdrowia i życia substancji znajdujących się w powietrzu.

Air Quality | AirVisual

AirVisual jest aplikacją, która pozwala w czasie rzeczywistym weryfikować poziom smogu, dla wybranej przez nas lokalizacji. Określa poziom zanieczyszczeń poprzez Indeks Jakości Powietrza w skali od 0 do 500, jednocześnie przedstawiając przedziały poziomu zanieczyszczenia powietrza i ryzyka z niego płynącego.

Dodatkowo przedstawia prognozę 7-dniową i rekomenduje zalecenia zdrowotne (np. ograniczenie przebywania na zewnątrz).

AirVisual posiada również zakładkę “edukacyjną”, w której to oprócz rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast i aktualności ze świata dotyczących problemu smogu, możemy dowiedzieć się, czym są poszczególne zanieczyszczenia znajdujące się w atmosferze i jakie zagrożenie ze sobą niosą (np. PM2,5; PM10; dioksyny, ozon, itp.)

Dodatkowo aplikacja ta przedstawia - po wejściu na swój profil - w oparciu o dane z GPS przez jaki czas i w jakich godzinach w ciągu dnia narażeni byliśmy na zanieczyszczenia (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku).

Aplikacja dostępna jest zarówno dla iOS, jak i Androida.

Kanarek

Kanarek jest aplikacją monitorującą poziom zanieczyszczenia powietrza, która wykorzystuje m. in. dane ze stacji pomiarowych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Aplikacja przedstawia stężenie najgroźniejszych związków znajdujących się w powietrzu, między innymi: PM2,5, PM10, SO2, NO2, O3.

Dużą zaletą aplikacji Kanarek jest możliwość włączenia powiadomień o przekroczeniu przez nas wskazanego progu procentowego dopuszczalnej normy zanieczyszczeń. Niestety aplikacja nie przesyła danych w czasie rzeczywistym (pomiary odbywają się co 2 godziny).

Dodatkowo otrzymujemy informację o najpopularniejszych związkach szkodliwych znajdujących się w powietrzu oraz wyznaczone normy przez PL i WHO.

Aplikacja dostępna jest tylko dla Androida.

Plume Air Report

Plume Air Report jest prostą, ale estetyczną i ładnie prezentującą się wizualnie aplikacją. W czasie rzeczywistym przedstawia poziom AQI (Indeks Jakości Powietrza) oraz zalecenia na temat aktywności fizycznej i zdrowotnej na zewnątrz.

Atutem aplikacji jest możliwość sprawdzenia prognozowanej jakości powietrza na najbliższe 12h dla danej lokalizacji. Dodatkowo otrzymujemy dostęp do bloga oraz do “Instaplume”, czyli możliwości wysłania zrobionych zdjęć znajomym z informacjami o poziomie zanieczyszczeń w miejscu, w którym się znajdujemy.

Aplikacja dostępna jest zarówno dla iOS, jak i Androida.

Smog Polska

Prosta i bardzo przyjazna w użytkowaniu aplikacja. Smog Polska również korzysta z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz z ponad 600 prywatnych stacji Look02.com. Co godzinę przesyła informację na temat poziomu PM2,5, PM10, CO, O3, NO2 i SO2 wraz z informacją o dopuszczalnej normie i poziomie przekroczenia.

Za dodatkową opłatą możemy wykupić dostęp do powiadomień smogowych oraz widżetu, który poprzez przypięcie do ekranu głównego telefonu na bieżąco przedstawia wyniki jakości powietrza.

Aplikacja dostępna jest zarówno dla iOS, jak i Androida.

Airly

AAirly jest aplikacją, która wykorzystuje dane z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W prosty i przejrzysty sposób prezentuje dane dotyczące zanieczyszczenia atmosfery w czasie rzeczywistym: CAQI - godzinowa jakość powietrza w skali od 0 do 100, PM2,5 oraz PM10. prosty i przejrzysty sposób prezentuje dane dotyczące zanieczyszczenia atmosfery w czasie rzeczywistym: CAQI - godzinowa jakość powietrza w skali od 0 do 100, PM2,5 oraz PM10.

Dodatkowo możemy ustawić zdefiniowany próg powiadomień dotyczący zanieczyszczenia powietrza - zarówno dla przekroczenia ustalonego pułapu, jaki spadku poniżej niebezpiecznej granicy. Dzięki temu otrzymujemy informację, kiedy warto wyjść na zewnątrz, a kiedy podjąć środki ochrony przed smogiem.

Airly dodatkowo stworzyło witrynę www, w której można z poziomu przeglądarki sprawdzić jakość powietrza.

Aplikacja dostępna jest zarówno dla iOS, jak i Androida.

LekkoSense

LekkoSense to autorska aplikacja firmy Lekko, której premiera odbędzie się w listopadzie 2020 roku. Tworzona od początku, aby zapewniać wielowymiarową ochronę przed zanieczyszczeniami oraz zapewniać informacje o jakości powietrza.

W połączeniu z dostępnymi niebawem w sprzedaży autorskimi personalnymi sensorami Lekko stworzą system informujący o zanieczyszczeniu powietrza w otoczeniu użytkownika, stopniu zużycia filtra, parametrach oddechowych oraz szczelności maski. Sensor jakości powietrza Lekko będzie pierwszym osobistym urządzeniem z pomiarem LZO i cząstek stałych, jak pyły PM zawarte w smogu.

LekkoSense będzie dostępny zarówno na Androida, jak i iOS.


Korzystajmy z aplikacji smogowych

Każda z przedstawionych aplikacji, jest dobrym rozwiązaniem, aby samodzielnie sprawdzać poziom smogu i dostosowywać do niego środki ochrony zdrowia lub planować dzień. Wybór oferowanych usług jest na tyle duży, że każdy z odbiorców znajdzie aplikację odpowiadającą jego potrzebom (design, funkcje, koszt, urządzenie).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl