Zdrowie

Jak sprawdzić jakość powietrza w domu

Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych może być szczególnie niebezpieczne dla zdrowia. Wysoka temperatura wewnątrz pomieszczeń sprawia, że szybciej gromadzi się w nich smog i inne szkodliwe substancje, co w konsekwencji może prowadzić do problemów ze snem, reakcji alergicznych czy podrażnienia oczu. Na szczęście istnieje kilka skutecznych metod na poprawienie jakości powietrza we własnym mieszkaniu. Poznasz je, czytając nasz artykuł.

Jak sprawdzić jakość powietrza w domu?

W domu i mieszkaniu, aby zbadać jakość powietrza, najlepiej skorzystać z specjalnego sprzętu, takiego jak czujnik jakości powietrza. Tego typu urządzenia służą do dokładnego monitorowania stanu powietrza wewnątrz pomieszczenia i występują w różnych cenach – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Warto też wspomnieć o możliwości połączenia funkcji czujnika i oczyszczacza – umożliwia ona optymalizację kosztów oraz udogodnienie posiadania obu urządzeń w jednym. Należy jednak pamiętać, że sensory te nie dają tak precyzyjnych wyników jak profesjonalne czujniki jakości powietrza.

Zanim zdecydujesz się na zakup specjalnego sprzętu, możesz sprawdzić stan powietrza w domu, wykonując prosty test przy pomocy odkurzacza. Aby to zrobić, należy przytwierdzić czysty wacik do rury ssącej odkurzacza i włączyć go na kilka minut. Po tym czasie sprawdź, jak wygląda – możesz dostrzec na nim ciemny osad, który składa się z substancji smolistych oraz szkodliwego dla zdrowia smogu. Widok ten pozwala zobaczyć, co faktycznie wdychamy każdego dnia i podjąć odpowiednie środki ostrożności do poprawienia jakości powietrza wewnątrz naszego mieszkania. Można to osiągnąć poprzez regularne odgrzybianie i czyszczenie, stosowanie filtrów powietrza lub montaż specjalnych urządzeń do monitorowania poziomu stanu powietrza.

Przyczyny złej jakość powietrza w mieszkaniu

Mieszkańcy dużych miast na co dzień narażeni są na oddychanie szkodliwym dla zdrowia smogiem, który wnika w nasze domy. Jednak smog to tylko jedna z przyczyn złej jakości powietrza, które mamy w swoich mieszkaniach. W powietrzu unoszą się toksyczne związki chemiczne, bakterie i alergeny, które mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Szczególnie problematyczne jest okres grzewczy, kiedy wilgotność powietrza spada do bardzo niskich poziomów, co skutkuje wysuszeniem błony śluzowej nosa i utratą naturalnej odporności. W takich sytuacjach organizm staje się bardziej podatny na rozwój alergii oraz innych chorób układu oddechowego.

Jakość powietrza w naszym domu bardzo ważna dla naszego zdrowia. Przyczyny smogu, dymu tytoniowego lub innych widocznych przyczyn zanieczyszczeń są łatwe do wykrycia, jednak niewidoczne zanieczyszczenia nie są tak oczywiste. Objawy, które pomagają nam określić jakość powietrza wewnątrz budynków – na przykład swędzenie oczu, bóle głowy, kichanie i suchość w gardle – są czasami lekceważone i postrzegane jako normalne dolegliwości.

Sprawdź też: Jak walczyć ze smogiem?

Jak poprawić jakość powietrza w domu?

Aby poprawić jakość powietrza w naszym domu, musimy pamiętać o regularnym wietrzeniu. Najlepiej robić to wtedy, gdy poziom zanieczyszczeń na zewnątrz jest niski – możemy to łatwo sprawdzić korzystając z internetu lub aplikacji monitorujących stan powietrza w danym mieście. Latem czynność ta jest prosta i przyjemna – wystarczy uchylić okna na kilka minut, aby napełnić pomieszczenia orzeźwiającym powietrzem. Jesienią i zimą warto usunąć wilgoć i pleśni zamkniętymi oknami – do tego celu poleca się stosować suszarki do ubrań czy odpowiednie preparaty dezynfekujące. Oczywiście, lepiej unikać dymu tytoniowego lub innych szkodliwych substancji chemicznych, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie oraz jakości powietrza wewnątrz domu.

Czytaj też: Najlepsze aplikacje smogowe.

Kurz i pył stanowią duże zagrożenie dla jakości powietrza w naszych domach, więc regularne odkurzanie jest bardzo ważne. Szczególnie jeśli w domu są alergicy lub małe dzieci. Usuwając kurz i pył, pozbawiamy się również alergenów, bakterii i patogenów znajdujących się w powietrzu, takich jak roztocze kurzu. Dlatego też NASA poleca stosowanie roślin oczyszczających powietrze, które mają pozytywny wpływ na samopoczucie. Do takich roślin należą: skrzydłokwiat, paprotka, dracena, epipremnum złociste, sansewieria, zielistka Sternberga, aloes, palma areka oraz chryzantema wielkokwiatowa. Warto więc inwestować w te gatunki roślin – pomagają one zachować czyste powietrze i dobre samopoczucie w naszych domach.

Zbyt suche powietrze w domu może mieć wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, dlatego warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. Użycie nawilżacza pozwala opróżnić powietrze z pyłów, kurzu i innych zanieczyszczeń, a także sprawi, że łatwiej będzie je usunąć. Dodatkowo jonizator umożliwi usunięcie alergenów, bakterii i innych szkodliwych substancji ze środowiska. Aby utrzymać optymalny poziom wilgotności i zapobiec infekcjom oraz alergiom, warto regularnie monitorować poziom wilgotności w pomieszczeniu.

Oczyszczacze powietrza z kolei to niezastąpiony sposób na eliminację smogu, kurzu, roztoczy, wirusów, bakterii, alergenów, zanieczyszczeń gazowych i brzydkich zapachów. Ich działanie polega na wciąganiu powietrza do wnętrza przy pomocy wentylatora i jego filtracji (niekiedy także nawilżaniu – to zależy od modelu). Dzięki temu powietrze znajdujące się wewnątrz pomieszczenia staje się czyste i zdrowe. Ten rodzaj oczyszczania poleca się szczególnie mieszkańcom dużych miast, a także alergikom oraz rodzinom posiadającym małe dzieci. Posiadanie oczyszczacza stanowi konieczność dla tych osób, gdyż poprawia on jakość powietrza wewnątrz pomieszczenia i pozytywnie wpływa na samopoczucie.

Kim jestem?

Artykuły

Cześć! Jestem Maria Łuszczak i uwielbiam modę oraz zdrowy styl życia. Z pasją śledzę najnowsze trendy, ale zawsze staram się wybierać to, co wygodne i w moim stylu. Chętnie dzielę się poradami, jak połączyć modowe inspiracje z dbaniem o dobre samopoczucie i zdrowe nawyki na co dzień.