Zdrowie

Jak walczyć ze smogiem

Smog to dzisiaj problem dotykający wielu miast na całym świecie. W związku z tym ważne jest, abyśmy wiedzieli, jak edukować się i postępować w celu ochrony siebie i bliskich przed skutkami smogu. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj kilka sposobów na ochronę przed smogiem.

Czy można walczyć ze smogiem?

Według badań przeprowadzonych wśród ponad 1000 Polek i Polaków, najlepsze sposoby na walkę ze smogiem to niepalenie śmieciami w piecach (24,4%), stosowanie filtrów na kominy przemysłowe (20,08%) lub zamiana pieca na bardziej ekologiczny (16%). Jednak aby ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery i zapewnić sobie czyste powietrze, musimy poznać jakie są przyczyny smogu. Smog może być spowodowany czynnikami naturalnymi lub antropogenicznymi. 

Istnieje wiele sposobów na walkę ze smogiem, które pomogą zmniejszyć jego negatywne skutki. Można podzielić te metody na dwa rodzaje – eliminujące przyczyny powstawania smogu i unikanie jego skutków. Zdecydowana większość działań wymaga nakładów finansowych lub dużego nakładu pracy, aby były skuteczne. Innym rozwiązaniem jest stosowanie technik krótkotrwałych i łatwych do wprowadzenia, ale tylko odwlekajcych problem smogu w czasie. 

Sprawdź też: Jak sprawdzić jakość powietrza w domu?

Ogranicz korzystanie z samochodu

Transport odgrywa ważną rolę w zanieczyszczeniu powietrza w Polsce. Podejmując kroki, aby ograniczyć używanie samochodów, nie tylko zmniejsza się poziom smogu, ale również skutkuje to korzyściami dla naszego zdrowia oraz portfela. Alternatywą dla jazdy samochodem są środki transportu publicznego lub też rower. Kolejnym dużym plusem jest fakt, że wykorzystanie tych opcji oznacza spacerowanie i może sprawić przyjemność – co wpłynie dodatnio na nasze samopoczucie. Korzystając ze środków transportu publicznego lub roweru oszczędzamy pieniądze, które inaczej musielibyśmy wydać na paliwo.

Ociepl dach i ściany zewnętrzne

Smog to problem, który można skutecznie rozwiązać poprzez docieplenie naszych domów. Wykorzystanie wełny skalnej do ocieplania ścian zewnętrznych i dachu pozwoli zapobiec ucieczce ciepła i oszczędzić na kosztach ogrzewania. Docieplenie jest więc korzystne zarówno dla środowiska, jak i portfela gospodarstwa domowego – stosując je możemy obniżyć swoje potrzeby energetyczne nawet o 70%. Zastosowanie odpowiednich materiałów do izolacji termicznej powinno się więc brać pod uwagę przy budowaniu lub remoncie budynku, aby maksymalnie wykorzysta naturalną energię oraz oszczędzać na kosztach ogrzewania. Przykładowo ocieplając 80-metrowy, stary dom (ściany i dach) wełną skalną możemy zmniejszyć nasze rachunki za ogrzewanie o ponad 4.500 zł rocznie.

Wymień okna

Zmiana okien w domu to jeden z kluczowych elementów wpływających na poprawę izolacji termicznej. Coraz częściej stosuje się montaż warstwy ocieplenia, dzięki któremu ogranicza się straty ciepła. Efektem tego jest możliwość utrzymania optymalnej temperatury wewnątrz domu przy niższym poziomie grzania, co przekłada się na mniejsze emisje szkodliwych substancji do środowiska. Wymiana okien to nie tylko uzupełnienie docieplenia ścian, ale również narzędzie do zwiększenia efektywności energetycznej budynku, co gwarantuje bezpieczniejsze i bardziej komfortowe warunki mieszkaniowe.

Zastosuj odnawialne źródła energii

Wiadomo, że odnawialne źródła energii nie powodują emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Można byłoby przypuszczać, że stanowią one skuteczny sposób na rozwiązanie problemu smogu wywołanego ogrzewaniem nieocieplonych budynków jednorodzinnych. Jednakże trzeba uwzględnić aspekt ekonomiczny – im bardziej zmniejszymy straty ciepła, tym opłacalniejsze może okazać się inwestowanie w odnawialne źródła energii, takie jak kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne (jeśli chodzi o ogrzewanie elektryczne). Sprawia to, że oszczędności i zwrot inwestycji trafiają do gospodarstwa domowego. Istotne więc jest, aby w pierwszej kolejności skupić się na dociepleniu budynku oraz sprawdzeniu poziomu strat ciepła, a dopiero później decydować się na instalację systemów odnawialnych źródeł energii.

Wymień system grzewczy

Termomodernizacja jest podstawowym krokiem do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Dzięki niej możliwa jest wymiana starych, niesprawnych systemów grzewczych na nowsze, o wyższej efektywności energetycznej i niższej emisji. Po takim działaniu można osiągnąć redukcję emisji smogu o ponad 80%. Najczęstszym obecnie rozwiązaniem jest zamienienie paliwa stałego, np. węgla na gaz. Jednak aby to się udało, istotnym czynnikiem jest odpowiednie ustalenie kolejności prac termomodernizacyjnych.

Wymiana starego kotła na nowy nie będzie skuteczna, jeśli wcześniej nie dokonamy docieplenia ścian i dachu naszego domu. To z kolei może powodować zwiększone rachunki za ogrzewanie nawet o 4000 zł rocznie oraz nieskuteczne działanie systemu grzewczego. W efekcie może to doprowadzić do wytwarzania większej ilości szkodliwych substancji i spalin, czyli smogu. Dlatego też, aby uniknąć tych problemów, przed wymianą kotła powinniśmy pomyśleć o izolacji termicznej. Wybór odpowiednich materiałów dociepleniowych pozytywnie wpłynie na efektywność kotła i co za tym idzie – nasze portfele.

Czytaj też: Najlepsze aplikacje do smogu.